Rozbito kolejną zorganizowaną grupę przemytników

Dołącz do grupy na Telegramie

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki SG w Białej Podlaskiej, działając w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Białej Podlaskiej, dokonali rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, zajmujących się przemytem papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy z terytorium Białorusi do Polski.

W trakcie działań prowadzonych w pierwszym kwartale tego roku, zatrzymano sześciu obywateli Polski  oraz dokonano przeszukań należących  do nich posesji. Podczas tych czynności, funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli dowody prowadzonej przez nich nielegalnej działalności w tym, pochodzące z przemytu papierosy bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Jak wynika z ustaleń śledczych grupa przestępcza działając w okresie od stycznia 2019 do września 2020 roku, wykorzystując do tego celu międzynarodowy transport kolejowy, przemyciła z terytorium Białorusi do Polski, ponad 123 000 paczek papierosów o wartości blisko 1 750 000 złotych, narażając  Skarb Państwa na straty wynikające z nieopłaconych należności celnych i podatku VAT. Sprawcy działali na terenie kolejowych przejść granicznych w Terespolu i Kuźnicy Białostockiej.

Przeprowadzone w ramach śledztwa czynności wykazały, że działalność przemytników polegała na wykorzystywaniu konstrukcji wagonów pociągów towarowych, w których ukrywane były papierosy bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Prokurator Okręgowy po przedstawieniu zarzutów wszystkim członkom zorganizowanej grupy przestępczej, zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych i dozoru Policji. W ramach prowadzonych czynności dokonał także zabezpieczenia nieruchomości, mienia ruchomego oraz środków pieniężnych.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Leave a Reply