Relacja z rekonstrukcji bitwy z 1920 roku

Dołącz do grupy na Telegramie

W sobotę 12 września w Terespolu na terenie łąk (za stadionem) przy ulicy Sportowej rozegrała się inscenizacja bitwy z 1920 roku pomiędzy wojskami polskimi a bolszewickimi.

Licznie zebrana publiczność, od miesięcy spragniona uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, miała okazję wziąć udział w żywej lekcji historii, którą przygotowało Towarzystwo Historyczne ,,Rok 1920”. W role żołnierzy, oprócz współorganizatorów wcielili się również członkowie Projektu Historycznego „Konspiracja”, Klubu Miłośników Historii „Warszawa” oraz Projektu „Rosja w Ogniu”. 

Program zaczął się o 14:30 w parku miejskim, skąd mieszkańcy w towarzystwie Orkiestry OSP Łomazy udali się wspólnie na teren rekonstrukcji. Wszystkim wręczono pamiątkowe przypinki oraz wizytówki informacyjne.

Tematem rekonstrukcji był przebieg wojny pomiędzy odradzającą się Rzeczpospolitą Polską a mającą zapędy na podbicie Europy i Świata bolszewickiej Rosji. Widowisko, bogate w wybuchy pirotechniczne, obejmowało okres walk na przestrzeni sierpnia 1920 roku, które rozgrywały się na linii rzeki Bug w okolicach Terespola.

Narrator, Tomasz Żurawski, skrupulatnie omawiał przebieg całej inscenizacji trwającej blisko godzinę. Najpierw Rosjanie wyparli polskie wojska na przedpole Warszawy, po czym sami musieli uciekać przed kontrofensywą po zwycięskiej dla Polaków Bitwie Warszawskiej.

Po stoczonej bitwie można było porozmawiać z rekonstruktorami i obejrzeć obozowy namiot, karabin maszynowy i armatę.

Bardzo ważnym elementem wydarzenia był udział terespolskiej młodzieży jako wolontariuszy-statystów. Odtwarzana przez nich ludność cywilna w strojach ludowych wzbogaciła widowisko o akcent aktywizujący społeczność lokalną. Wcześniej odbyły się warsztaty przygotowujące do udziału w rekonstrukcji bitwy, na których omówiono aspekty historyczne oraz kwestie bezpieczeństwa.

Pokaz był sukcesem Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu który otrzymał na organizację rekonstrukcji dofinansowanie (40 tys. zł.) ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego ,,Koalicje dla Niepodległej – #Wiktoria 1920″ na realizację projektu ,,Kontrofensywa nad Bugiem 1920 r. – Bitwa pod Terespolem”!

Ostatnim etapem projektu będzie konferencja popularnonaukowa, podczas której lokalni regionaliści przedstawią kilka tematów związanych z wojną polsko-bolszewicką na naszych ziemiach.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

  • Wojewoda Lubelski Lech Sprawka.
  • Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Dziękujemy publiczności za zachowanie reżimu związanego z koronawirusem, wolontariuszem za liczny udział i wsparcie, naszym partnerom oraz osobom, organizacjom i firmom obsługującym wydarzenie za pełne zaangażowanie i profesjonalizm. 

Liczymy, że rekonstrukcje historyczne zagoszczą w programie kulturalnym Terespola na stałe. 

Poniżej galerii zdjęć z wydarzenia:

  • Tekst: Łukasz Pogorzelski
  • Zdjęcia: Iryna Szepielewicz

1 Trackback / Pingback

  1. Rekonstrukcja bitwy pod Terespolem z 1920 r. - materiał wideo - Terespol.net

Leave a Reply