Relacja z Koncertu Pieśni Stanisława Moniuszki

Dołącz do grupy na Telegramie

W niedzielę wieczorem odbył się w restauracji Galeria Smaków koncert pieśni i arii operowych Stanisława Moniuszki (1819-1872), kompozytora, dyrygenta, pedagoga, twórcy polskiej opery (,,Halka”, ,,Straszny Dwór”, ,,Paria”). 

Tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego (melodie i tańce ludowe) oraz wykorzystując utwory rodzimych poetów (m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza). Pieśni i arie operowe zaśpiewali artyści Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego.

Licznie zebrana publiczność miała okazję usłyszeć następujące pieśni: „Dwie zorze”, „Kozak”, „Znasz li ten kraj”, „Hulanka”, „Pieśń wojenna”, „Wiosna”, „Prząśniczka” , „Jaskółeczka”, „Polna Różyczka”, „Czy powróci”, „Dumka”, arię „Nieszczęsna Halka”, „Szumią jodły na gór szczycie” – recytatyw i arię Jontka z opery „Halka”, arię Ewy Per que’belli z op. Hrabina, – arię Hanny Do grobu trwać w bezżennym stanie.

Wystąpili młodzi artystyści z Akademii Operowej, działającej przy Teatrze Wielkim w Warszawie.

  • Joanna Kędzior – sopran, 
  • Rafał Polek – tenor, 
  • Joanna Laszczkowska – fortepian, 
  • Małgorzata Mierczak – prowadzenie.

„Śpiewnik domowy na Lubelszczyźnie” to projekt Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Celem projektu jest upowszechnianie twórczości Stanisława Moniuszki w małych miejscowościach Lubelszczyzny dzięki czemu koncert mógł odbyć się w Terespolu a także Wisznicach i Rokitnie.

Była to wspaniała uczta muzyczna. Dziękujemy mieszkańcom za liczne przybycie.

źródło : MOK Terespol

1 Komentarz

Leave a Reply