Polska dwóch prędkości. Wywiad z wójtem Krzysztofem Iwaniukiem

Dołącz do grupy na Telegramie

W Serwisie Samorządowym Polskiej Agencji Prasowej ukazał się wywiad z wójtem Gminy Terespol Panem Krzysztofem Iwaniukiem.

Rozmowa Jacka Krzemińskiego z wójtem Gminy Terespol, a zarazem prezesem Związku Gmin Wiejskich RP dotyczyła dysproporcji pomiędzy gminami w kraju oraz szansami rozwoju. Pan Iwaniuk opowiedział również o rozwoju Gminy Terespol oraz o perspektywach na przyszłość wynikających z przygranicznego położenia.

Poniżej fragment wywiadu:

– Najważniejszym problemem gmin wiejskich jest pogłębianie się dysproporcji między gminami – mówi w wywiadzie dla Samorzad.pap.pl Krzysztof Iwaniuk, prezes Związku Gmin Wiejskich RP i od 1992 r. wójt Terespola. 

– Gminy w Polsce są bardzo zróżnicowane – dodaje. – Jedne są bogate, drugie biedne, ale w obecnych warunkach biedne stają się jeszcze biedniejsze, a bogate – bogatsze. Już 1/3 gmin wiejskich ma mniej niż 5 proc. nadwyżki operacyjnej.

Jeśli nie będziemy bardziej solidarni w obrębie kraju, to samorządność niektórych gmin wiejskich stanie się iluzoryczna. Bo jeśli nie będą mieć one nadwyżki operacyjnej lub będzie ona zbyt mała, to można mieć chęć do działania, różne pomysły, marzenia, plany, ale nie będzie z czego sfinansować ich realizacji. Trudno wtedy mówić o samorządności. 

samorzad.pap.pl

Pełny tekst wywiadu dostępny jest w Serwisie Samorządowym PAP pod adresem http://samorzad.pap.pl/depesze/temat_dnia/192564/Polska-dwoch-predkosci

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Leave a Reply