Na przejściu granicznym w Terespolu łamano prawa człowieka. Jest wyrok ETPCz

Dołącz do grupy na Telegramie
https://www.facebook.com/sylwia.gregorczykabram

Uchodźcy z Czeczenii, którym Straż Graniczna kilkadziesiąt razy odmówiła możliwości złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na przejściu granicznym w Terespolu, zaskarżyli Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i wygrali. Rząd polski musi zapłacić każdemu z nich kwotę 34 tys. euro.

ETPC w wyroku stwierdził, że Polska naruszyła:

 • zakaz tortur,
 • zakaz zbiorowego wydalania cudzoziemców,
 • zapewnienie prawa do skutecznego środka odwoławczego,
 • prawo do skargi indywidualnej.

Zgodnie z wyrokiem rząd polski musi zapłacić każdemu Czeczenowi 34 tys. euro odszkodowania.

Jak informuje na swoim profilu społecznościowym adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram:

„skarżący byli w grupie osób, której 17 marca grupa (niesamowitych!) adwokatów i adwokatek z Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie udzieliła wsparcia pro bono na granicy w Terespolu. Nasi klienci razem z ponad pięćdziesięcioma pozostałymi osobami nie zostali wpuszczeni do Polski. Żadne przewidziane w polskich przepisach instrumenty prawne nie pozwoliły skutecznie im pomóc, chociaż uciekali z Czeczenii przed torturami i prześladowaniem.”

Uzyskaliśmy od Europejskiego Trybunału Praw Człowieka środek tymczasowy (tzw. interim measure), w którym ETPC zakazał polskim władzom odesłania ich z powrotem na Białoruś. Jednak rząd zignorował to zarządzenie – to była sytuacja bez precedensu. Kolejne, podjęte później, próby złożenia wniosku o ochronę międzynarodową również zakończyły się niepowodzeniem.

3 Komentarze

 1. kto teraz zapłaci ? 6,5 miliona złotych !!! jak to jest że adwokaci pochodzenia żydowskiego skarżą Polskę kolejny raz na forum międzynarodowym – WSTYD – pogonić starszych braci w wierze aż im ,,,

  • Każdy, kto występuje przeciwko Polsce jest zdrajcą. Ci nadwrażliwi na niedolę imigrantów albo udają nieświadomych, albo zamiast oglądać tv powinni uruchomić swoją ostatnią żywą szarą komórkę i zacząć myśleć. Polska Straż Graniczna działa w interesie Polski i Polaków. A każdy, kto kwestionuje ich pracę jest zdrajcą Polski i polskiego interesu narodowego, który ewidentnie stawiają poniżej interesów niemieckich, unijnych i globalnych.
   Zasada jest prosta: masz wizę, wjeżdżasz do Polski. Nie masz, nie wjeżdżasz. Szmatławce antypolskie przecież mogą wykupić imigrantom wizy i bilety lotnicze wprost do Berlina. Niech doradzą imigrantom, że w Moskwie, Mińsku i wielu innych stolicach są ambasady niemieckie. Nikt nie broni imigrantom składania wniosków o wjazd do Niemiec, BO TO DEKLARUJĄ CZECZEŃSCY IMIGRANCI, i o wizę w ambasadach i konsulatach niemieckich.
   A wszelkiej maści prawnicy i wolontariusze próbujący ułatwić wjazd imigrantom do Polski niech zrzekną się polskiego obywatelstwa, bo działają wbrew Polsce i naszym interesom narodowym.

 2. Logika lewicy- broń dewiantów murzynów i innych arabo-czeczenów ale normalny Polak dla nich to Podgatunek (czyli sraj do własnego gniazda)

Leave a Reply