Jubileusz Aktywnych Kobiet

Dołącz do grupy na Telegramie

W tym roku mija 10 lat działalności Koła Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego. W ciągu ubiegłej dekady inicjatywy podejmowane przez Koło na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń w Gminie Terespol.

Koło obecnie skupia 20 pań a dominującą działalnością są kulinaria, dominującą, chociaż nie jedyną. Koło realizuje przedsięwzięcia o charakterze etnograficznym, kulturalnym, promocyjnym, turystyczno-krajoznawczym a ostatnio nawet politycznym. Jak można zauważyć aktywność pań z Łobaczewa Małego przejawia się na wielu polach i jest trudna do zaszufladkowania. 

Koło Aktywnych Kobiet jest stowarzyszeniem założonym w 2008 r. przez grupę pań z Łobaczewa Małego z inicjatywy Jolanty Gawryluk, która objęła i do dziś sprawuje funkcję przewodniczącej. W ramach Koła działa również zespół śpiewaczy ,,Łobaczewianki” prezentujący folklor wschodniego pogranicza. Najnowszą inicjatywą Koła jest wydanie monografii wsi Łobaczew, prace nad książką już się rozpoczęły. W tegorocznych wyborach samorządowych, wystawiona przez Komitet Wyborczy Wyborców Aktywne Kobiety przewodnicząca  Koła, uzyskała mandat radnej Gminy Terespol z okręgu nr 4 obejmującego Lechuty Duże i Łobaczew Mały.

Za swoją działalność Koło było wielokrotnie nagradzane. Największymi sukcesami Koła są statuetki ,,Pereł” otrzymane za zwycięstwo w XV i XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu Polskiej izby Produktu Regionalnego i Lokalnego ,,Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Smaki Regionów”. Perłą 2015 nagrodzono golasy z kaszy gryczanej z serem zaś Perłą 2018 kakory. W uznaniu zasług w 2017 r. Rada Gminy Terespol przyznała Kołu Aktywnych Kobiet honorowy tytuł ,,Zasłużony dla Gminy Terespol”

24 listopada 2018 r. w świetlicy wiejskiej w Łobaczewie Małym odbędą się obchody jubileuszu połączone z andrzejkami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Leave a Reply