Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gminie Terespol

Dołącz do grupy na Telegramie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w Polsce od 2011 roku. Również Gminne Centrum Kultury z siedzibą w Kobylanach od kilku lat włącza się w obchody i przypomina o bohaterach antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Obchody Narodowego Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gminie Terespol rozpoczną się 1 marca o godz. 15.00. Z tej okazji Pani Małgorzata Sowa wygłosi prelekcję pt. „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Podziemia Niepodległościowego”. Następnie lokalny młodzieżowy zespół „Twelve” zaprezentuje utwory o charakterzepatriotycznym i podkreślające walkę o wolną i niepodległą Polskę. Bezpośrednio po koncercie nastąpi podsumowanie konkursu gminnego „Przywróćmy Ich pamięci Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”.

Jednym z głównych elementów uroczystości będzie otwarcie wystawy czasowej: „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963”, prezentującej bohaterów podziemia antykomunistycznego, którzy w obronie Państwa Polskiego z bronią w ręku i w inny sposób przeciwstawiali się sowieckiej agresji, i narzuconemu siłą reżimowi. Wystawa obejmuje lata po 1944, kiedy to broniono niepodległości wobec sowietyzacji Polski do roku 1963, gdy zginął ostatni z „wyklętych” – Józef Franczak „Lalek”.

Wystawę czasową będzie można obejrzeć w holu głównym Urzędu Gminy Terespol do 30 kwietnia 2020r.

Poniżej plakat ze szczegółowymi informacjami:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Leave a Reply