Dawny Terespol: 300 lat Terespola

Dołącz do grupy na Telegramie

W 1997 roku w Terespolu przypadła okrągła rocznica 300 – lecia nadania praw miejskich. Dwudniowe uroczystości odbyły się w dniach 28 i 29 czerwca na stadionie LKS-u Terespol.

Dziś wrócimy do tych dni sprzed ponad 20 lat. Na skrzynkę kontaktową naszej redakcji otrzymaliśmy 5 zdjęć, przedstawiającą główną scenę uroczystości na stadionie LKS-u Terespol. Zdjęcia zostały wykonane w dniu 29 czerwca.

Poniżej również cytat z książki Janusza Tarasiuka – Terespol w 300-lecie nadania praw miejskich, przedstawiający ideę organizacji obchodów przez ówczesne władze.

Idea obchodów 300-lecia nabycia praw miejskich przez Terespol i nadania im rangi znaczeniu społecznym i kulturalnym zapadła w połowie 1995 roku, na jednym z posiedzeń sesji Rady Miasta. Powołano wówczas komitet obchodów tej rocznicy i wytyczono plan działania na najbliższe dwa lata, podczas których należało napisać i znaleźć pieniądze na wydanie publikacji książkowej o Terespolu, wybudować pomnik bądź też tablicę upamiętniającą to wydarzenie oraz ustalić program uroczystości, które zostały wyznaczone na połowę czerwca 1997 roku. Ideę tych uroczystości „wymyślił” Wiesław Jurek, obecny przewodniczący Rady Miejskiej w Terespolu, twórca kilku innych historycznych imprez okolicznościowych, które już się odbyły, a gorąco poparła je ówczesna burmistrz, pani Zofia Rymuszka. Nadał jej jednak materialny kształt obecny burmistrz Terespola Franciszek Żmińczuk, który u wojewody bialskopodlaskiego Tadeusza Korszenia zyskało pełną aprobatę dla tych uroczystości i co więcej, wyjednał na ten cel pewne niezbędne środki finansowe.

Terespol w 300 -lecie nadania praw miejskich. Janusz Tarasiuk

Poniżej galeria zdjęć:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Leave a Reply