Trzy spojrzenia na kulturę: literatura, muzyka, fotografia, dyskusja – 24.04.2022. Relacja.

Dołącz do grupy na Telegramie

W minioną niedzielę (24 kwietnia) w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Terespolu gościliśmy bialskich artystów: poetów – Macieja Szupiluka i Grzegorza Szupiluka, muzyka – Tomasz Rogalskiego (saksofon) oraz fotografkę – Małgorzatę Piekarską.

Wydarzenie potwierdziło, że bezpośredni kontakt na linii artysta – odbiorca zawsze niesie za sobą pozytywny wydźwięk, działa nie tylko motywująco na obydwie strony, ale poszerza horyzonty i zmienia punkt widzenia.

Zaproszeni goście opowiedzieli o swojej twórczości, skąd bierze się jej potrzeba, co jest inspiracją oraz w jaki sposób przebiega proces powstawania np. wierszy, zdjęć czy muzyki. Wspomniano, ze nie warto przejmować się krytyką, że należy robić to co dyktuje własne serce. Tylko tak uzyskać szacunek i sympatię publiczności.

Spotkanie było szczególne, gdyż oprócz inspirującej rozmowy z artystami i zasmakowania fragmentu ich twórczości, mieszkańcy wzięli udział w dyskusji analizującej potrzeby kulturalne w naszym mieście.

W podsumowaniu stwierdzono, że oferta kulturalna powinna edukować, animować, integrować i rozwijać lokalne środowisko w taki sposób, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Najważniejsze, aby po czasie pandemii zapraszać ludzi do ,,wyjścia z domu” i czynnego odbioru kultury. Po raz kolejny była mowa o braku odpowiedniego miejsca (sali widowiskowej) do którego byłoby można zaprosić mieszkańców na: koncert, teatr czy kino. Także o tym, że jak ważna jest także edukacja, którą trzeba systematycznie prowadzić ,,od małego”, nastawiając się jednocześnie na rozwój oferty online, która zyskuje na popularności. Stwierdzono, że ośrodek kultury powinien, wspólnie z partnerami, nie tylko zaspokajać potrzeby kulturalne mieszkańców ale także je kreować.

Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach cyklu „Trzy spojrzenia na kulturę” organizowanego przez MOK w Terespolu. W tym roku planujemy zorganizować jeszcze kilka kameralnych spotkań z ciekawymi i wyjątkowymi ludźmi kultury.  

Foto w mailu: Lech Mazur,

opracowanie graficzne: Małgorzata Piekarska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Leave a Reply